Test Omega-3 - Dlaczego warto zrobić test balansu kwasów omega-3 / omega-6 ?
Zaloguj się:

Podaj login i hasło

Nie pamiętasz hasła? Kliknij tutaj


Dlaczego warto zrobić test Omega-3 (EPA) / Omega-6 (AA) ?Najpowszechniej występującymi kwasami tłuszczowymi są kwas dokozaheksaenowy (DHA) oraz kwas eikozapentaenowy (EPA). Zawartość tych dwóch typów kwasów tłuszczowych w odniesieniu do wszystkich kwasów tłuszczowych występujących w błonie komórkowej czerwonych krwinek, wyrażona w procentach, jest określana przez nas jako Poziom Omega-3. Mierzenie Poziomu Omega-3 jest dobrym sposobem na sprawdzenie, czy w twojej codziennej diecie znajduje się odpowiednia ilość kwasów tłuszczowych omega-3. Poziom Omega-3 niższy niż 4% wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób układu krążenia.

Mając niedobory kwasów Omega-3 w naszych komórkach, zmniejszamy ich elastyczność. Skutkiem tego jest słaba ich przepuszczalności.

Na rysunku poniżej widać jak funkcjonuje zdrowa komórka z elastyczną i przepuszczalną membraną. Widzimy też jak słabo funkcjonuje komórka z membraną sztywną i nie przepuszczalną. Taka komórka jest narażona na stany zapalne które w konsekwencji mogą generować bardzo poważne choroby przewlekłe. Wystarczy tylko wymienić takie przykłady jak: nadciśnienie, cukrzyca typu II, ryzyko zawału, wylewu, udaru itp.


Poziom omega-3


Poziom omega-3 zazwyczaj oscyluje pomiędzy 0 a 12%. Wskaźnik niższy niż 4% wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia chorób kardiologicznych w porównaniu do wskaźnika większego niż 8%. Przy wartościach pomiędzy 4 a 8%, ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia może być zminimalizowane dzięki przyjmowaniu kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia morskiego, które podwyższą wskaźnik. Wartości powyżej 8% wiążą się z najmniejszym ryzykiem wystąpienia chorób kardiologicznych.

Jeśli twój wskaźnik omega-3 jest niższy niż 8%, powinieneś zwiększyć ilość tłuszczu rybnego w swojej diecie, by wskaźnik osiągnął poziom ponad 8%.

  • Jeśli twój wskaźnik omega-3 oscyluje w granicach 0 – 4%, powinieneś przyjmować 2 gramy kwasów tłuszczowych dziennie (lub 14 gramów tygodniowo). Zalecamy wykonanie ponownego testu po upływie 4 miesięcy. Może się okazać, że konieczne będzie przyjmowanie wspomnianej dawki dłużej niż przez 4 miesiące, aby uzyskać optymalny rezultat wyrażony we wskaźniku omega-3.

  • Jeśli twój wskaźnik omega-3 oscyluje pomiędzy 4 a 8%, powinieneś przyjmować przynajmniej 2 gramy kwasów tłuszczowych dziennie (lub 14 gramów tygodniowo). Zalecamy wykonanie ponownego testu po upływie 4 miesięcy.

  • Jeśli twój wskaźnik omega-3 jest wyższy niż 8%, oznacza to, że spożywasz wystarczającą ilość tłustych ryb lub tłuszczu rybnego. Zalecane wtedy jest wykonanie kolejnego testu po upływie 12 miesięcy.


Przykładowy wynik pierwszego testu na poziom omega-3 w krwince czerwonej.

Balans omega-6 (AA)/ omega-3 (EPA)


Balans omega-6/omega-3 to stosunek wskaźnika kwasu arachidonowego omega-6 (AA) do kwasu eikozapentaenowego omega-3 (EPA) w błonie komórkowej czerwonych krwinek. Stosunek ten informuje nas o rozkładzie tłuszczu roślinnego i morskiego w naszej diecie.

Jeśli stosunek ten jest zbyt duży, oznacza to, że dostarczałeś swojemu organizmowi zbyt mało tłuszczu rybnego w ciągu ostatnich 120 dni. Naturalne procesy odbudowy są zatem zaburzone w twoim ciele. Również czas regeneracji po wysiłku fizycznym jest wówczas wydłużony.

Proporcje te można również odnieść do oceny sprawności systemu immunologicznego. W epoce kamienia, gdy ludzie żywili się w głównej mierze mięsem i niektórymi warzywami, stosunek omega-6/omega-3 wynosił 1:1. Pożądany stan to proporcje mniejsze niż 3:1. Graniczną wartością jest 5:1 z potencjalną poprawą balansu. Biorąc pod uwagę współczesną dietę, u wielu osób stwierdza się proporcje wyższe niż 10:1.

Jeśli twój balans omega-6/omega-3 jest bliski lub niższy od wyniku 3:1, poprawi się odporność twojego organizmu i zminimalizowane zostanie ryzyko wystąpienia przewlekłych stanów zapalnych w twoim ciele. Stosunek omega-6/omega-3 wyższy niż 3:1 skutkuje występowaniem stanów zapalnych w twoim organizmie.

  • Stosunek omega-6/omega-3 powyżej 10 przyczyniają się do znacznego wzrostu ryzyka wystąpienia przewlekłych stanów zapalnych w organizmie, w odpowiedzi na pojawiające się infekcje i rany, jak również do zaburzeń systemu odbudowy na poziomie komórkowym. Zalecamy przyjmowanie minimum 2 gramów morskich kwasów tłuszczowych (omega-3) dziennie lub 14 gramów tygodniowo. Zalecamy także przeprowadzenie kolejnego testu po upływie 4 miesięcy, ponieważ długość życia czerwonych krwinek (erytrocytów) wynosi 120 dni.

  • Stosunek omega-6/omega-3 pomiędzy 10 a 3 wiąże się z nieco podwyższonym ryzykiem wystąpienia przewlekłych stanów zapalnych w organizmie, w odpowiedzi na pojawiające się infekcje i rany, jak również z zaburzonym systemem odbudowy na poziomie komórkowym. Zalecamy przyjmowanie minimum 2 gramów morskich kwasów tłuszczowych (omega-3) dziennie lub 14 gramów tygodniowo. Zalecamy także przeprowadzenie kolejnego testu po upływie 4 miesięcy, ponieważ długość życia czerwonych krwinek (erytrocytów) wynosi 120 dni.

  • Stosunek omega-6/omega-3 poniżej 3 oznacza, że spożywasz odpowiednią ilość tłustych ryb lub przyjmujesz wystarczającą ilość morskich kwasów tłuszczowych.

Przykładowy wynik pierwszego testu na balans omega-6 (AA)/ omega-3 (EPA)widać pierwsze wyniki testów pozostawiają dużo o życzenia. Jest to normalne. Dieta typowego Europejczyka jest bogata w prozapalne kwasy omega-6 i niestety bardzo uboga w kwasy omega-3 pochodzenia morskiego.

Dobrą informacją jest fakt że krwinka czerwona żyje około 120 dni, a co z tym idzie można szybko poprawić swoje wyniki.

Poniżej przedstawiam swoje wyniki po 4 miesięcznym procesie suplementacji.

Ja sprawdzić swój wynik?Jeśli chcesz możesz samemu sprawdzić wynik naszego testu. Wystarczy tylko wejść na stronię: http://omegaratiotest.comW formularz wpisz wynik mojego testu ID: 28189445107. Wykonano go dokładnie 07.08.2017 i jak widać po moim uśmiechu jest znacznie lepszy niż wynik pierwszego.

Gdzie można zrobić taki test?

Jest parę firm w Polsce robiących testy na balans kwasów omega-3 / omega-6. Niestety ceny samego testu są dosyć wysokie i szacują się w kwocie od 349zł do nawet 550zł. Dużo lepszym rozwiązaniem jest kupno kwasu omega-3 z testem w pakiecie. Jedna firma w Polsce już wprowadziła takie rozwiązanie i jest ono o wiele bardziej korzystne finansowo.

Więcej informacji na temat możliwości zamówienia testów czytaj tutaj »
Masz pytania? Napisz komentarz, a na pewno ktoś Ci pomoże.